ÇEKİM

AVEN’nin içeriğinde, ”çekim (attraction)” ile insanları birbirine çeken zihinsel veya duygusal güç kastedilir. Aseksüeller cinsel çekimi yaşamazlar ama bazıları çekimin başka çeşitlerini hissederler/yaşarlar. Çekimin hangi çeşitlerinin gerçekten var olduğu ile ilgili olarak bir miktar tartışma mevcuttur.

1-Cinsel Çekim
2-Romantik Çekim
2.1 Crush ve Squish
3-Bedensel Çekim
4-Estetik Çekim

Cinsel Çekim

Sorumluluk Reddi: Cinsel çekimin bu tanımına herkes katılmamaktadır.

Cinsel çekim, seksüel insanların belirli bir başka insanla cinsel temas kurma arzusu duymalarına sebep olan histir. Bu sıklıkla, ama her zaman değil, çekimin diğer çeşitleri ile birlikte hissedilir. Mesela cinsel çekimi tecrübe eden birisi bazen sadece seks isteyecektir, birbirleriyle sevişen arkadaşların ilişkisi gibi* ve başka zaman onlar romantik etkileşim veya diğer şeyler kadar cinselliği de arzulayacaklardır.
Bazen aseksüeller çekim dışında sebeplerden dolayı cinsel teması arzulayacaklardır (örneğin bir cinsel partneri mutlu etmek için, merakı gidermek için, çocuk sahibi olmak için veya kendilerine veya başkalarına ”normal” olduklarını kanıtlamak için). Pek çok aseksüel tarafından çekim, arzu ile aynı olarak düşünülmez; bu nedenle cinsel çekimi tam olarak tanımlamak zor hale gelir. Güzel bir pratik kural şudur ki; cinsel çekim sosyal sonuçlarından ziyade cinsel edimin kendisi için bir arzu içerir. Bazı aseksüellik modelleri cinsel arzunun farklı çeşitleri arasında ayrım yapar ve aseksüellerin bazı çeşitlilikleri hissettiğine yer verir ama diğer modeller değil.
Cinsel çekim cinsel dürtü ile aynı şey değildir, cinsellikte genellikle bu ikisinin beraber yeri olduğu halde. Aseksüeller cinsel dürtüyü yaşadıklarında bu çekimle veya arzuyla bağlantılı değildir ve bu nedenle cinsel dürtü tek başına değerlendirilmelidir.

ç.n:*friends with benefits relationships ifadesini birbirleriyle sevişen arkadaşların ilişkisi olarak çevirdim. Bu bir kalıptır.
friends with benefits relationships: romantik bir ilişki yaşanmadan arkadaş olarak takılan kişilerin birinden cinsellik bağlamında yararlanması anlamına gelen bir kalıp.
friends with benefit=çıkar içeren arkadaşlık:seks yapılan biriyle arkadaşlığı sürdürmek ama istediği kişiyle çıkmakta özgür olmak. esas amaç kişinin cinsel ihtiyacının tatmin edilmesidir.

 

Romantik Çekim

Romantik çekim bir insanın belirli başka bir kişiyle romantik ilişki kurma isteği duymasına sebep olan çekimdir. Pek çok aseksüel insan cinsel çekim duymasa/hissetmese bile romantik çekimi deneyimler. Bazen bu romantik çekim doğrudan belirli bir cinsiyete yönlendirilmiştir. Bir ”romantik yönelim” yaşayan aseksüeller bunun cinsel yönelimlerinden farklı olduğunu söylerler.Başka aseksüeller romantik çekimi hissetmezler ve kendilerini aseksüel olmanın yanısıra aromantik olarak sınıflandırırlar. Aromantik SSS‘de  bahsedildiği gibi, tüm aromantik insanlar aseksüel değildir. İnsanların cinsel yönelimlerinde olduğu kadar romantik çekimi yaşayan insanlar arasında da değişkenlikler vardır. (Örneğin, bir biseksüel aromantik bunun gibi çizgi roman yapmıştır: http://chekhovandowl.tumblr.com/post/10191468935/an-aromantic-follow-up)

Bir romantik ilişkiyi veya romantik çekimi tam olarak tanımlamak zordur. Bazı aseksüeller ise romantik/aromantik ayrımını tamamen reddederler. Kimisi bir kişinin ilişkilere yönelik yaklaşımını partner temelli veya topluluk temelli olarak tanımlar. Partner temelli yakınlık; seksüel ya da geleneksel romantik olsun ya da olmasın, benzeri olmayan bir çift insan arasında meydana gelir. Topluluk temelli yakınlık bir grup(2 kişiden daha fazla) arasında meydana gelir.
Topluluk temelli yakınlığa inanan insanlar bir çift oluşturan bir ilişkiye başlama ihtiyacı görmezler, ama bu kesinlikle başkalarıyla güçlü duygusal bağlantıları kurmada daha az kabiliyetliler anlamına gelmez.

Crush ve Squish

Crush birine duyulan bir romantik çekimdir. Bir çeşit romantik ilişki için, muhtemelen doğasında geçicilik olan, muhtemelen asla üzerinde bir davranış gösterilmeyecek olan bir arzudur.
Squish aromantik bir crush’tır. Birisiyle güçlü bir platonik ilişki arzusudur. Bu tasarlanan, zihinde canlandırılan ilişki genellikle tipik bir arkadaşlıktan daha yakın ve duygusaldır.

ç.n: Crush birine tutulmak, geçici sevgi anlamlarına sahiptir. Ancak squish ile beraber bütünlük sağlayan bir Türkçe karşılık bulamadığım için ikisini de aynı şekilde bıraktım.

Crush ve squish arasında hoş bir çizgi vardır. İkisi de ilgilenilen kişiler hakkında ısrarcı düşünceler içerir: Bu kişi etrafındaki bireysel farkındalık, onunla birlikte olmayı arzusu, fiziksel temas(cinsel olması gerekmiyor) içeren fanteziler veya bunların herhangi bir kombinasyonu. Ama, crush squish’in aksine bazen ilgilenilen kişinin kıskanılmasına, romantik temas arzusuna(öpüşmek gibi), bir flört etme ilişkisine ya da evliliğe yol açar.

Urban Dictionary sitesindeki tanıma göre squish:
Aseksüel toplulukta, ”crush” ın eşiti ama belirgin bir biçimde söz konusu kişiyle bir romantik çift oluşturma veya cinsel bir ilişkiye sahip olma durumları bulunmamaktadır. İki kişi derin bir bağlılığa sahip olduğu sürece ”bir ilişki içinde olması” önemli değildir. Bir squish acilen daha iyi tanımak istediğiniz ve yakın olmak istediğiniz kişiye karşı hissettiğiniz yoğun bir çekim, hoşlanma, beğenme, hayranlık duygusudur. ”Sadece arkadaş olmayı istemek” ten şu bakımdan farklıdır: Burada bir yoğunluk vardır, hoşlandıkları ve benzer şekilde değer verildiği zaman orantısız bir sevinç hissi duyarlar.
Örneğin;
” Gerçekten çok sevdiğim, yakın ve samimi olmak istediğim -ama cinsel yönden değil- insanlar var. Kendimi onlara çok yakın hissediyorum ve çekim duyuyorum, onların hayatında önemli olmak istiyorum. Ama onlarla romantik bir ilişki içinde olmak istemiyorum.”

 

Bedensel Çekim

Bazı aseksüeller belirli insanlarla bedensel(ama cinsel değil) şeyler yapma arzusu bildirirler, özellikle de dokunma duyusuyla ilgili bedensel zevklere hitap eden kucaklama gibi. Bu tecrübe bedensel çekim olarak sınıflandırılır. Bazı aseksüeller bu sınıflandırmadan rahatsızlık duyarlar çünkü kendilerini ”etkilenmiş” olarak değerlendirmezken yastıklar, yağlı boya resimler veya evcil hayvanlar gibi insan dışı nesnelerden de bedensel zevk alabilirler. Aynı zamanda bir ilişkide bedensel şeyleri cinsel olanlardan tamamen ayırmak bazen zordur, özellikle seksüel insanlar arasında.

 

Estetik Çekim

Bazı aseksüeller diğer insanlara karşı bir arzulama ve bununla ilgili şeyler yapmayla bağlantılı olmayan, cinsel ya da romantik olarak bir çekim hissettiklerini bildirirler. Onlar basitçe görünümlerini takdir ederler/değerini bilirler. Bu estetik çekim olarak adlandırılır çünkü bu diğer estetik arzulara benzer olarak düşünülür, tıpkı güzel bir şarkıyı sürekli dinlemek veya güzel bir gün batımını seyretmek gibi. Estetik çekimi bedensel çekimin bir altkümesi olarak tanımlamak mümkündür. Çünkü bir kişinin görünümünü veya davranışını inceleme hareketleri görme veya bazen işitme duyusunu içeren memnuniyet olarak düşünülmüş olabilir. Bazı aseksüeller estetik çekim kavramını bedensel çekim kavramını reddetme sebebiyle aynı sebepten reddederler. Yani; kendilerini cansız objelerle ve diğer şeylerle etkilenmiş hissetmeyen insanlarla aynı şeyi hissederler.

AttractionSketch

Bir cevap yazın