Genel Bakış

Ana Sayfa Forumlar ASEKSÜELLİK Bilgilenme Genel Bakış

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #76
  aquarian
  Üye

  Aseksüellik
  Bir aseksüel cinsel çekim duymayan kişidir. Bir seçim olan kalibasiden farklı olarak bizim kim olduğumuza dair gerçek bir parçamızdır. Aseksüel topluluk arasında kayda değer bir çeşitlilik mevcuttur; her aseksüel kişi ilişkiler, cinsel çekim ve uyarılma gibi şeyleri biraz farklı şekilde tecrübe etmektedir. Aseksüellik, hayatlarımızı daha iyi ya da daha kötü hale getirmez, bizler sadece bir çok seksüel insana göre farklı zorluklar kümesiyle yüzleşiriz. Aseksüellik, genellikle bir cinsel yönelim olarak düşünülmesi ile davranış biçimi olan kalibasi ya da cinsel perhizden ayrılır. Çeşitli bir çok nedenden dolayı, bazı aseksüeller cinsel aktivitenin içinde yer alabilir. Aseksüellik bilimsel araştırmaların konusu olmaya başlamıştır.

  Kimlik
  AVEN(Asexual Visibility and Education Network)’ deki bir çok insan hayatları boyunca aseksüeldirler. Tıpkı insanların nadir ve beklenmedik şekilde heteroseksüel olmaktan homoseksüelliğe geçiş yapması mümkün olacağı gibi aseksüel insanlar da seksüel olabilirler ya da tam tersi geçerli olabilir. Başka bir küçük grup hayatlarının kendi cinselliklerini sorguladıkları ve keşfettikleri kısa bir evresinde kendilerini aseksüel olarak düşüneceklerdir.

  Birinin aseksüel olup olmadığını belirlemek için bir turnusol testi yoktur. Başka herhangi bir kimlik gibi aseksüellik, temelinde insanların kendilerini anlamasına yardımcı olmak için kullanılan bir kelimedir. Eğer birileri herhangi bir noktada kendilerini tanımlamakta aseksüel kelimesini yararlı buluyorsa, bunu yapmak mantıklı geldiği sürece kullanmak konusunda onları teşvik ederiz.

  Aseksüellik ortak bir değerler kümesini paylaşmasına rağmen her bir birey tarafından farklı şekilde ifade edilir. AVEN forumu içerisinde, aseksüel insanlar cinsel dışa vurumları ve romantik ilişkilerine dair değişken düşüncelerini ayırt etmen için bir dil(jargon) kullanırlar. İşte aseksüel insanların kendilerini tanımlamak için kullandıkları bir liste:

  seks-pozitif
  antiseksüel
  demiseksüel(yarı seksüel)
  gray-A(gri bölge)
  aromantik
  heteroromantik
  homoromantik
  biromantik
  panromantik

  İlişkiler
  Aseksüel insanlar başka herkes gibi aynı dugusal gereksinimlere sahiptirler ve seksüel topluluktaki gibi bu ihtiyaçlarını nasıl giderdikleri büyük oranda değişir. Bazı aseksüeller tek başlarınayken mutluyken, bazıları yakın arkadaşlarının olduğu bir grupla daha mutludurlar. Başka aseksüellerin daha yakın romantik ilişkiyle oluşacak; flört edeceği ve uzun süreli ortaklık kuracağı bir birliktelik arzuları vardır.Aseksüellerin seksüel insanlarla flört etmeleri tıpkı kendi aralarında flört etmeleri kadar muhtemeldir.
  Seksüel ya da aseksüel tüm ilişkiler aynı temel şeyden ibarettir. İletişim, yakınlık, eğlence, mizah, heyecan ve güven, hepsi seksüel ilişkide olduğu gibi aynı şekilde aseksüel ilişkide de olur. Seksüel insanların aksine aseksüel insanlar çok yakın ilişkilerinin yürümesi yolunda az ümit verir. Bizim nasıl flört ettiğimizi anlamak, yani aseksüel ilişkide çok yakın olmak ya da tek eşli olmak, zorlayıcı olabilir. Ama cinsel beklentiler olmadan bireysel ihtiyaçlarımıza ve tutkularımıza dayanan yollarla ilişkilerimizi şekillendirebiliriz.

  Cinsel Çekim

  Pek çok aseksüel cinsel çekim hissetmiştir; ama bu çekimi cinsel yönden eyleme dökme ihtiyacını duymaz. Cinsel istek hissi yerine herhangi yolla birileriyle yakınlaşmak için onları tanımak bizim için en iyisidir. Cinsel çekim hisseden aseksüel insanlar genellikle belirli bir cinsiyetten etkilenirler ve lezbiyen, gay, biseksüel ya da heteroseksüel olarak tanımlanırlar.

  Uyarılma

  Kimi cinsel uyarılma oldukça düzenli bir olay olduğu halde bu, cinsel partner ya da partnerler bulma arzusu ile ilgili değildir. Bazıları ara sıra mastürbasyon yapar ama cinsel ilişki isteğine eşlik edecek partner için arzu duymazlar. Bazı aseksüeller az miktarda tahrik olmuş ya da hiç olmamışlardır. Çünkü biz cinselliğe önem vermiyoruz, aseksüel insanlar çoğunlukla cinsel uyarılmanın eksikliğini düzeltilmesi gereken bir problem olarak görmezler ve enerjilerini uyarılmanın ve zevkin başka çeşitleriyle eğlenmeye odaklarlar.
  Not: İnsanlar sağlıklı olmak için cinsel uyarılmaya ihtiyaç duymazlar ama azınlıkta olan bir grupta uyarılmanın eksikliği ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

  null

  • Bu konu 10 yıl 9 ay önce önce aquarian tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 10 yıl 7 ay önce önce aquarian tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 9 yıl 8 ay önce önce aquarian tarafından değiştirildi.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.