Merhabalar..

Ana Sayfa Forumlar HOŞGELDİN Merhaba Merhabalar..

• Bu konu 2 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 8 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    insan
    Üye

Merhaba arkadaşlar,
    siteyi incelemeye başladığımda okyanusa ulaşacağını düşünen ama ıssız bir çölde susuz kalmış bir seferi gibi hissettim, ne yalan söyleyeyim. 26 yaşındayım ve antropoloji öğrencisiyim, sex & gender kavramları üzerine bir miktar bilgi edinmişliğim var haliyle ve gerçekten kompleks bir konu. Toplumdan yalıtık bir şekilde gerçekleşecek deney etik değil fakat evrimsel süreçte yaşamın sürdürebilirliği ve üremek/kalıtımı sürdürebilmek temel faktörlerden biri pek tabii seleksiyon yahut mutasyonlar da farklı bir cinsel yönelimi tetikleyebilir, bu konuda kalıtımsal yahut çevresel diye kesin bir sonuç belirlenmiş değil. Fakat bilhassa cinselliğin yaşanmasında sıkıntı yaşayan toplumlarda bu bireylerin kendi cinselliklerini yanlış tanıdığını düşünüyorum, hatta tanıyamadığını.
    Bir kadın olarak Türkiye’deki ataerkilliğin sonucu olarak yaşanan olaylar ve maruz kaldıklarımız sonucunda, sanırım süperegomun da etkisiyle aseksüel olduğumu düşünüyorum. Yönelim mi seçim mi tartışmaları sürebilir ama yersiz olduğu kanaatindeyim. (Seks isteğine yorulmadan) İnsanlarla her şeyi konuşabilmek istiyorum ama entelektüel seviyede sohbet etmek istiyorsanız farklı kültürlerden verdiğiniz örneklerden tutun kullandığınız terimler dahi (görüşü farketmeksizin!) o kapıya çıkıyor ve ‘razı’ gözüküyorsunuz gözlerinde. Cinselliğin, duygu etkileşiminin, romantizmin, iletişimin metalaşmasından rahatsızım ve kapitalizmin varlığı, teknolojinin gelişimi, güvenlik arayışımız ve -metaforik- ‘etiket’lerimiz sonucu karamsarlığa da kapılıyor değilim açıkçası..

Biraz can sıkıcı oldum affola, sizler bahsedin biraz.
    Bildiklerimizi paylaşsak ne güzel olur, her konuda konuşabiliriz bence (?)

Selam & sevgi..

• Bu konu 8 yıl 2 ay önce önce insan tarafından değiştirildi.
    Anonim
    Pasif

Hoşgeldin. Aseksüelliğin ataerkinin kadınlara baskısının bi sonucu olduğunu mu düşünüyorsun? Ben de aksine eğer ki bizim toplumumuzda kendini kadın ve aseksüel olarak tanımlayanlar çoğunluktaysa bunun ataerkinin erkekler üzerine bi baskısı sonucu olduğunu ve kendilerini tanıyamadıklarını düşünürüm. Çünkü doğdukları andan itibaren cinselliğin sadece kendileri için olduğu algısıyla büyütülüyorlar. Haliyle kendilerinden “KARŞI cinse CİNSEL çekim” duymaları bekleniyor. Çevredekilerin beklentileri her birimizin kendisini tanımasını güçleştiriyor sonuç olarak.

Konuşalım tabii. 🙂

Anonim
    Pasif

Hatta toplumdaki bu cinselliğin erkekler için olduğu algısı kadınların da kendini tanımasını güçleştiriyor bence. Çünkü kişi kendindeki çekimsizlik halinin herkeste mevcut olduğunu sanıyor. Yani bireysel deneyimlerime dayanarak söylüyorum.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.