Orion

Oluşturulan forum yanıtları

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)
 • Yazar
  Yazılar
 • #961
  Orion
  Üye

  1+ yıldır ara ara bakarım siteye, sanırım aktivitede bir artış trendi var 🙂

  #960
  Orion
  Üye

  Selam
  Panromantiklik tanımın nasıl tam olarak? Ne olarak görüyorsun panromantik olmayı?

  #587
  Orion
  Üye

  eheh evet, siteyi kullanmak bayaa zor. Sosyal medyanın bu kadar aktif olarak kullanıldığı bir dönemde hala forum kullanıyor olmak çok 90’lar 🙂

  Ya işte konu orda ayrılıyor; cinsel yönelimi topluma dayalı almak mı almamak mı? Benim bakış açım bu konuda almamak yönünde. Özellikle cinsel yönelimin insanın “içinden” ( ki bu genetiğe de yoğrulabilir, daha spiritüel yönlere de) gelen bir şey olduğunu düşünüyorum. Bak cinsiyet rolleri (gender) için aynısını söyleyemeyeceğim. Hakikatten toplum tarafından dayatılıyor gender.

  Üreme konusunda da; zaten eşcinseller üreyemez diye bir şey yok ki! hem cinsinden romantik ve cinsel anlamda hoşlanmak karşı cins ile çocuk için birleşmene engel değil. Benzer olarak aseksüellik cinsel ilişkiye GİREMEME durumu değil zaten. Aseksüel bir birey gayet de tercih ve rızası varsa karşı cins ile ilişkiye girip üreyebilir. Asıl yıkılması gereken şey heteronormativite. Herkes seksüel ve seksüeller arasında da heteroseksüel olmalıdır, norm budur algısı çok zorlaştırıyor.

  Özet: Öf artık şu ataerkil heteronormatif yapı yıkılsa da kurtulsak 😀

  #583
  Orion
  Üye

  Hoşgeldiiiin 🙂

  hoşgeldin

  #581
  Orion
  Üye

  Heey ne güzel yaklaşımlar bunlar. Ben de yorumlarımla katılayım hemen

  Öncelikle aseksüelliği belli bi travmaya veya toplumsal baskıya bağlamayı doğru bulmuyorum. Cinsel yönelimi varoluşala temellendirenlerdenim ve insanın doğasında olduğuna inanıyorum. Bunun için illa bir mutasyona da zorunlu görmemeliyiz. Yani toplum belli bir denge durumuna ulaştı diye aseksüellik veya diğer cinsel yönelimler ortaya çıktı demek pek mantıklı gelmiyor. Doğada birçok örnekte gerek gender gerek sexuality konularını 1’ler ve 0’lar dışında yaşandığını görebiliyoruz. Asıl insanların kendini hapsettiği bu socially constructed normlar elimizi ayağımızı bağlayıp bizi böyle gereksiz “etiketler” kullanmaya zorluyor. Keşke kendimizi tanımlamaya (veya farklı bir şekilde tanımlayanları ötekileştirmeye) bu kadar enerji harcamasak da herkes kendini gerçekleştirmede ve kendi olabilmede daha rahat olabilse.

  Daha yazarım da, çok uzatmak istemiyorum. Hoşgeldin ayrıca 🙂

  #580
  Orion
  Üye

  Merhaba

  Tartışıp konuşup bir şeyler çıkarmaya çalışan insanlar olması güzel 🙂 lütfen aktif zamanlarına dönsün forum, daha da zenginleşsin içerik.

  Evet aseksüelliği tanıma ve kabullenme süreci bende de benzer bi şekilde gerçekleşti. Var olan bi duyguyu anlamak ve tanımlamak kolay ama olmadığını anlamak zor. Belki henüz hissetmemişimdir, belki doğru kişi gelmemiştir gibi manzeretlerle erteleyip duruyor insan.

  Neyse konuşuruz daha, hoşgeldin 🙂

  #579
  Orion
  Üye

  Merhaba Gizem
  Elimden geldiğince açıklamaya çalışayım. Önceliikle cinsel yönelimin akışkan olmasından bahsedelim. Hayatımız boyunca nasıl düşüncelerimiz, inançlarımız hatta fiziksel görünüşümüz değişiyorsa cinsel yönelimimiz de öyle değişebiliyor. Doğal olarak önceden seksüel bir insan olman şimdi aseksüel olmana bir engel değil, veya tam tersi şu an aseksüel olman bunun artık taşa yazılı bir gerçek olduğu anlamına gelmiyor.

  Kendinle ilgili sorgulamanı önerebileceğim şeyler var. Örneğin, cinsel çekimi sadece kocana karşı duymuyor olabilir misin? Belki sadece onunla birlikte olmak istemiyorsundur. Duygusal bi boşlukta olman libido düşüklüğüne sebep olabilir mi? Eşinin seni zorlaması geri tepme yaratıyor olabilir mi? Bu konuyu onunla konuşmak ister misin? Belki başka sorunlarınız seni ondan uzaklaştırıyordur. Sonuçta cinsellik çok içsel bir konu, iç dünyanda birine kızgın veya kırgınsan onu cinsel olarak arzulamayabilirsin.

  Tartışmak veya konuşmak istediğin şeyler de varsa yaz lütfen. Kendine iyi davran, kendini suçlayıp acı çekme 🙂

  #559
  Orion
  Üye

  Bence bir şeyleri daha doğru, daha az doğru veya yanlış olarak adlandırmak yerine herkesin farklı özelliklerde olduğunu anlatmalıyız başta insanlara. Bunu kabullendikten sonra aseksüelliği anlamak daha kolay.
  Bence kritik nokta aseksüelliğin geçici bir faz veya kendini özellikle cinsellikten uzak tutmaya çalışmak hatta veya utangaçlık vs gibi şeylerden farklı olduğunu anlatmakta. Hayır bir travma sonucu böyle olmadım! Hayır utandığım için kendimi baskılamıyorum! Hayır aslında gizliden gizliye eşcinsel değilim! Hayır dini veya toplumsal sebeplerden ötürü geri tutmuyorum kendimi! Aseksüellik de her cinsel yönelim gibi saygı görmeli bence başka şeylere benzetilmek yerine. O zaman insanlar daha kolay anlayacaktır.

  #558
  Orion
  Üye

  Merhaba, hoşgeldin 🙂 Kendini tanıma yolunda çıktığın bu yolculuk umarım güzel ve sağlıklı bir şekilde devam eder. Görüşmek üzere

  #557
  Orion
  Üye

  Abi hakatten önemli miktarda kayıt olan var ama o kadar inaktifiz ki gelen bir daha bakmıyor. Güzel bir yerlere evrilsin, Hoşgeldin selçuk 🙂

  #550
  Orion
  Üye

  Hoşgeldin, site hem yapı hem işlevsellik olarak zayıf ama gerçekten 3-5 kişinin karralılığı ile sıfırdan bile olsa toparlanamayacak gibi değil. Yapılabilecek şeyler olduğuna katılıyorum.
  Herhangi bir konuda konumaya hazırım ben de 🙂

  #547
  Orion
  Üye

  Sanırım öyle bir özelliği var ama ne işe yarıyor, kimse kullanıyor mu hiçbir fikrim yok. Biraz demode bir site senin de gözlemleyebileceğin gibi 🙂

  #545
  Orion
  Üye

  Hoşgeldin
  Burada varolan ötekileştirme biraz daha yoksaymak üzerine. Yani aseksüel olduğuna inanmama, çok utangaçsın ondan gibi basit çözüm önerileri veya “eheh ben de bazen aseksüel oluyorum, anlıyorum seni” gibi çok da tabanı olmayan empati çabalarından ibaret. Kimse kimseyi aseksüel olduğu için dışlamıyor evet ama senin için çok önemli olan, varlığının bir parçası yok sayılıyor.

  #544
  Orion
  Üye

  Evet o kadar gizlilikten sonra Harikalar Diyarına açılacağını sanıyor insan sitenin ama değil. Bir şeyler yapsak keşke canlandırmak için. Üzerine beyin fırtınası yapıp konuşacak kadar insan toplansa keşke

  #533
  Orion
  Üye

  Tabii ki fazlasıyız, türkiye’deki komünitenin farkında ve birlikte olmaması bu gerçeği değiştirmiyor, hakatten yalnız değiliz. Ve evet seksüel bi insanın algısı aseksüelliğini en azından sorgulamış bir insan kadar yakın değil bizimkine.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)