Aseksüel Jenny Goodchild

Ana Sayfa Forumlar ASEKSÜELLİK Aseksüel İlişkiler Aseksüel Jenny Goodchild

 • Bu konu 1 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 10 yıl önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #280

  Aseksüel Olmak
  Cuma, 20 Ocak 2012
  Haber: Kaos GL
  21 yaşındaki Jenny Goodchild, İngiltere’nin Oxford kentinde okuyan bir öğrenci. Herhangi birine cinsel ilgi duymadığını söylüyor ve kendisini ’aseksüel’ olarak tanımlıyor. Peki, cinselliğin her geçen gün daha çok konuşulabildiği, cinselliğe ilişkin tabuların yıkıldığı bir toplumda aseksüel olmak ne demek?

  Jenny Goodchild, Birleşik Krallık’ta kendisini aseksüel olarak tanımlayan yüzde 1’lik bir kesimin parçası. Aseksüeller, genellikle dini nedenlerden dolayı cinsel ilişkide bulunmayan, yani bir anlamda ’bekarlık yemini’ etmiş olanlardan farklı. Çünkü bekarlık yemini etmek bir ’tercih’ iken, aseksüellik ’cinsel yönelim’ olarak tanımlanıyor.

  Aseksüellik nedir?
  Aseksüeller cinsel ilgi duymazlar. Kimileri aseksüelliğini fark etmesini “eve dönmek” ya da “kim olduğunu anlamak” diye tanımlıyor.

  Aseksüelliğin şahsi tecrübe olarak hayatın bir dönemine mi yoksa tümüne mi yayıldığı tam olarak bilinmiyor. Birçok aseksüel için seks ve romantizm birbirinden ayrı kavramlar. Kimileri çok yakın romantik ilişki yaşıyor ama cinselliğe yanaşmıyor. Romantik ilişki yaşayan aseksüellerden bazıları kendisini hetero, gey ya da lezbiyen aseksüel olarak tanımlıyor.

  İnsanların ’denemediysen, cinsellikten hoşlanıp hoşlanmadığını nereden bileceksin ki?’ dediklerini anlatan Jenny, görüşünü “Peki heteroseksüelseniz, sizinle aynı cinsten bir insanla cinsel ilişkiyi denediniz mi hiç? Hoşlanmayacağınızı nereden biliyorsunuz? Biliyorsunuz, çünkü ilgilenmiyorsunuz, denemiş olmanız ya da olmamanız fark etmez, ilginizi çekmiyor” sözleriyle açıklıyor.

  Dünya genelinde, kendilerini aseksüel olarak tanımlayanların internetteki başlıca buluşma noktası olan AVEN, aynı zamanda aseksüellik üzerine en geniş kaynaklara sahip ortamlardan biri. AVEN, aseksüel kesim içinde duygusal ihtiyaçların, aynı cinselliğin var olduğu kesimde olduğu gibi, çeşitlilik gösterdiğini vurguluyor.

  Romantik mi değil mi?
  Warwick Üniversitesi’nden Sosyolog Mark Carrigan, “romantik” ve “romantik olmayan” aseksüeller arasında bir farktan bahsediyor. Carrigan, kimi aseksüellerin herhangi bir romantik yakınlaşma içine girmediklerini, sıklıkla kendilerine dokunulmasını dahi istemediklerini söylüyor.

  Carrigan’a göre, “diğer bir grup ise cinsel ilgi duymasa da romantik bir ilişki içinde olabiliyor. Yani cinsel olarak karşılık vermeseler de kimi insanlara yakınlaşmak, onlar hakkında daha fazla şey öğrenmek, bir şeyler paylaşmak isteyebiliyorlar.”

  Bu, kendisini hetero-romantik olarak gören Jenni için geçerli. Cinselliğe ilgi duymasa da 22 yaşındaki Tim ile ilişkisi var. Tim ise aseksüel değil. Jenni, “Birçok kişi bencil olduğumu, Tim’i istediği her şeyi elde edemeyeceği bir ilişkiye hapsedip hapsetmediğimi soruyor. Kendisi gibi birisini bulup beraber olması gerektiğini söylüyorlar. Ama Tim mutlu görünüyor ve ben tercihi ona bırakıyorum” diyor.

  Tim Jenni’yle zaman geçirmekten ve onu daha fazla tanımaktan memnun, ilişkilerinin romantik yönlerine yoğunlaştığını anlatıyor.

  Tim, “Jenni bana ilk kez aseksüel olduğunu söylediğinde, tuhaf buldum ama sonra aseksüelliğin ne anlama geldiği konusunda varsayımlarda bulunmayacak kadar bilgim olduğunu düşündüm. İnsanlar genelde gece çıkınca biriyle beraber olmaları gerektiğini düşünürler ama benim hiçbir zaman seks saplantım olmadı” diye konuşuyor.

  Kendisini aseksüel ve hetero-romantik olarak tanımlayan Jenny Goodchild’in 22 yaşındaki Tim ile ilişkisi var. Tim ise aseksüel değil.

  Ancak Jenni ve Tim sevgilerini birbirlerine sarılarak gösteriyorlar.

  Aseksüelliğe ilişkin araştırmalar
  Bugüne dek bir kaç bilimsel araştırmaya konu olan aseksüellik, neden kimi insanların cinselliğe ilgi duymadığı konusunda spekülasyonu da beraberinde getiriyor.

  Jenni, kimilerinin aseksüelliği bir bozukluk olarak algıladığını ve ilaç içerse iyileşebileceğini düşündüğünü, hormonlarını kontrol ettirmesi gerektiğini söylediğini anlatıyor. Kimilerinin ise daha da ileri gidip çocukluğunda taciz edilip edilmediğini dahi sorduğunu.

  Sosyolog Carrigan bu alanda yeterli bilimsel araştırma olmamasını, 2001 yılında AVEN kurulana dek gerçek anlamda aseksüel bir topluluğun da olmamasına bağlıyor. Carrigan, aseksüelliğin, kişilik bozukluğu olarak görülen ve kişinin cinsel istek duymasa da bunu sorunlu bulduğu durumdan farklı olduğuna dikkat çekiyor ve birçok aseksüele başta bu teşhisin konduğunu belirtiyor.

  Cinsellik anlayışı sorgulanır mı?
  Carrigan, “50, 60 yıl önce insanlar kendilerini aseksüel olarak tanımlama ihtiyacı duyuyorlar mıydı ya da toplum onların cinsellikle ilgilenmediklerini kabulleniyor muydu? Sanırım bu noktada derinden bir değişim yaşandı” diyor.

  Sosyolog Mark Carrigan, gelecekte aseksüel kesimin “hayatın içinde, görünür” olmasının, aseksüel olmayan insanlar üzerindeki etkisinin ne olacağını merak ettiğini söylüyor. “Eşcinsellerden önce heteroseksüellik diye bir kavram yoktu” diyen Carrigan, toplumun yüzde 1’inin aseksüel olduğunun daha çok farkına varılması gerektiğini söylüyor. Carrigan bu durumun, insanlara kendi cinselliklerini de sorgulatacağı ve cinsellik anlayışlarını değiştireceği görüşünde. (BBC Türkçe)

  #388
  Anonim
  Pasif

  kriptotem

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.