Aseksüel Kimliği Anlatmanın Yolu Nasıl Olmalıdır ?

Ana Sayfa Forumlar ASEKSÜELLİK Toplumda Aseksüellik Aseksüel Kimliği Anlatmanın Yolu Nasıl Olmalıdır ?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    selcuk
    Üye

Sizce aseksüel kimliği anlatma yolu nasıl olmalıdır ? Ben henüz aileme veya etrafımdakilere bir şey diyemeyedim ki aseksüel olduğumdan tam olarak emin değilim. Bence aseksüelliği yüceltmek hem de henüz nedeni tam olarak anlaşılmayan bir şeyin daha doğru olduğunu söylemek uygun olmayabilir hem içerik olarak hem de sonuçları olarak.Öncelikle aseksüelliğin alışılmış bir şey olmadığının farkında olmalıyız hatta toplumda algılanış biçimiyle normal bir şey olmadığı ondan sonra insanların bizim farklılığımızı algılamalarını sağlamalıyız bence anlaşılmak için farklı olduğumuza vurgu en önemli şey. Aseksüellik daha doğru bir şey de olabilir tabi daha doğru diye bir şey varsa ama bu tarz bir yol tepki yaratabilir , anlaşılmamızı zorlaştırabilir.

Orion
    Üye

Bence bir şeyleri daha doğru, daha az doğru veya yanlış olarak adlandırmak yerine herkesin farklı özelliklerde olduğunu anlatmalıyız başta insanlara. Bunu kabullendikten sonra aseksüelliği anlamak daha kolay.
    Bence kritik nokta aseksüelliğin geçici bir faz veya kendini özellikle cinsellikten uzak tutmaya çalışmak hatta veya utangaçlık vs gibi şeylerden farklı olduğunu anlatmakta. Hayır bir travma sonucu böyle olmadım! Hayır utandığım için kendimi baskılamıyorum! Hayır aslında gizliden gizliye eşcinsel değilim! Hayır dini veya toplumsal sebeplerden ötürü geri tutmuyorum kendimi! Aseksüellik de her cinsel yönelim gibi saygı görmeli bence başka şeylere benzetilmek yerine. O zaman insanlar daha kolay anlayacaktır.

selcuk
    Üye

Düşündüm de önerilerim yüzeysel kalıyor.Çünkü aseksüelliğin nedeni tam olarak bilinmiyor bu tutumumu da etkiliyor. Aseksüelliğin felsefesi olabilir mi ? Aseksüellerin cinsel kimliklerinden yola çıkılarak hayata bakış açılarında ortak noktalar olabilir mi ? Mümkün görünüyor belki aseksüeller farklı düşüncelere sahip olabilirler ama bu düşüncelerde toplum , çevre neticesinde şekilleniyor ve bir insan çelişkileri de bünyesinde barındırabilir , çelişki bulundurmayanlar için de yine aseksüelliği çevre etkisini yalıttığımızda sabit ve herkes için aynı bir durum yaratma olasılığı var gözüküyor. Anlamanın yolu , en azından yardımcı olabilecek yolu anketler olarak görüyorum. Aseksüellere cinsel ilişkiye de yönelik sorular sorulabilir sanki cinsel çekim duyuyorlarmış gibi ve şaşırtıcı şekilde bu sorular aseksüelliği anlamaya yardımcı olabilir. Bakalım.

• Bu yanıt 8 yıl 3 ay önce önce selcuk tarafından değiştirildi.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.