Evlilik ve Çocuk

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #520
  siyah
  Katılımcı

  Merhaba arkadaşlar, biliyorum forum pek aktif değil ama yine de ben sorularımı buraya bırakayım, belki zaman içinde birileri cevaplar. 🙂

  Evlenmeyi ve çocuk yapmayı (ya da evlat edinmeyi) düşünüyor musunuz/istiyor musunuz?
  Aranızda evli olanlar ve çocuğu olanlar var mı?
  Eğer düşünmüyorsanız toplumdaki baskıyla nasıl baş ediyorsunuz?

  #521
  AfatBa
  Üye

  evlilik nedir? birisini seviyorsam ve onunla yaşamak istiyorsam bunu neden resmiyete döküp devleti ikna edeyim. resmiyetten başka ne anlama gelir evlilik. Belki toplumumuzda önemli bir yeri olabilir ama bu toplumda benim bir yerim ve değerim yokken evliliğe daha çok zaman var. Birini sevmem için evlenmeye ihtiyacım yok. Çocuk konusundaysa hiç bir şekilde düşünmüyorum. Benim fikrim bu ama çocuğun özgürlüğü kısıtladığını düşünüyorum. Daha çok gezebilecekken, daha çok kendime ve sevdiğime vakit ayırabilecekken neden çocukla uğraşayım. Biraz bencilce olabilir ama çocuk hiç bir şekilde ilgimi çekmiyor. Toplum baskısı açısından kendimi şanslı sayıyorum çünkü ailem ve akrabalarım ne karar verirsem vereyim ne yaparsam yapayım destek olurlar bana. Asla yargılamazlar. Herkese herşeye saygılı ve hoşgörülülerdir. Zaten dinin yayılma politikasından dolayı aseksüeller ve LGBTT’ler istenmez ailem ve tüm akrabalarım ateist sayılabileceği için o baskıyı hiç yaşamadım. Ama eminim ki çok zor ve yıpratıcıdır.

  #522
  siyah
  Katılımcı

  Söylediklerine katılıyorum. Ama işte maalesef Türkiye’deki çoğu aile dindar ve evlilik-çocuk baskısı hiç eksilmiyor. Çok şanslısın öyle bir aileye ve akrabalara sahip olduğun için.

  #530
  Orion
  Üye

  Evliliğin gerekliliği tartışmalı bir konu tabii, tek amacı devlet onaylı bir kağıt almak değil bence ama ben de evlilik konusuna uzağım. Çocuk konusunda ise tam tersi; şartlar uygun olursa bir gün çocuğum olsun isterim -sanırım. Özgürlüğü kısıtlayıcı olduğunu da düşünmüyorum bu arada çocuğun, sadece hayatına farklı bir boyut katması ve tecrübe edilecek yeni şeyler kattığını düşünüyorum çocuğun.

  Ama bunların hiç birisini aile baskısı, toplum normları gibi sebepler yüzünden yapmamak lazım. Bu kadar kişisel bir kararı 3-5 kişinin norm anlayışına göre vermemek lazım.

  #532
  AfatBa
  Üye

  biz 3-5 kişiden fazlasıyız kanımca. biz birbirimizi fiziksel ve duygusal açıdan anlamaya en yakın kişileriz.

  #533
  Orion
  Üye

  Tabii ki fazlasıyız, türkiye’deki komünitenin farkında ve birlikte olmaması bu gerçeği değiştirmiyor, hakatten yalnız değiliz. Ve evet seksüel bi insanın algısı aseksüelliğini en azından sorgulamış bir insan kadar yakın değil bizimkine.

  #534
  Anonim
  Pasif

  Ben ikisine de sıcak bakmıyorum yani düşlediğim hayatta ikisi de yok. Ama çocuk sahibi olmak için kimse evlenmek ya da “birleşmek” zorunda değil tabii ki. Benim evlenmeye, birileriyle birlikte yaşamaya dair ne düşündüğümü ailem biliyor. Çünkü sürekli ilerde ve şimdi tek yaşamak istediğimi onlara da söylüyorum. Yalnız kalmayı çok seviyorum. Herhangi bir baskıya maruz kalmadım. Evlenirsen mutlu oluruz ama mutlu olmayacaksan ne diye evlenesin diyorlar. Makul bir yaklaşım bence 🙂 Ama kendimin olmayan bir çocuğu büyütme düşüncesi o kadar da uzak gelmiyor. Sorumluluğunu taşıyabileceğime inanırsam. Bi yandan da yalnızlığı bozmaya ne gerek var diyorum. Bilemedim.

  #992
  Freeman34
  Üye

  Merhaba;
  Yeni katıldım ben de aranıza. Aseksüalite ile seksüellik arasındaki yelpazenin aseksüellik tarafına çok yakınım. Bence içinde buram buram seks kokusu olmayan bir hayat çok güzel. Spor, kitaplar, yazılar, geziler hepsi harika. Seviyorum. Ama 50 yaşıma gelmiş bir erkeğim. Seksi istemesem de hayatımda sevgiyi paylaşabileceğim bir kadın istiyorum ve hatta bir çocuk. Neden yaşamdaki en önemli tecrübelerden birini yaşamaktan mahrum kalalım ki? Baba olmak anne olmak? Tabii ki, bir arada yaşamaktan keyif alabileceğim, ortak zevklerimiz olan birisinden bahsediyorum. Çok şükür genç ve sağlıklıyım. Bazen geçen zamanı harcanıyor gibi hissediyorum. Güvenmek ve arada bir sıcaklık kurulması zor tabi, ama denemeden de hiç bir şey olmuyor ki.

  • Bu yanıt 6 yıl 2 ay önce önce Freeman34 tarafından değiştirildi.
  #1015
  Buket Demirci
  Katılımcı

  sevgili siyah… ben evlilik olursa evlat edinmeyi düşünüyorum..olmazsa birkaç yıl daha bekledikten sonra koruyucu aile olmak için başvuracağım…

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.