Merhabalar..

Ana Sayfa Forumlar HOŞGELDİN Merhabalar..

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #576
  insan
  Üye

  Merhaba arkadaşlar,
  siteyi incelemeye başladığımda okyanusa ulaşacağını düşünen ama ıssız bir çölde susuz kalmış bir seferi gibi hissettim, ne yalan söyleyeyim. 26 yaşındayım ve budunbilim öğrencisiyim, sex & gender kavramları üzerine bir miktar bilgi edinmişliğim var haliyle ve gerçekten kompleks bir konu. Toplumdan yalıtık bir şekilde gerçekleşecek deney etik değil fakat evrimsel süreçte yaşamın sürdürebilirliği ve üremek/kalıtımı sürdürebilmek temel faktörlerden biri pek tabii seleksiyon yahut mutasyonlar da farklı bir cinsel yönelimi tetikleyebilir, bu konuda kalıtımsal yahut çevresel diye kesin bir sonuç belirlenmiş değil. Fakat bilhassa cinselliğin yaşanmasında sıkıntı yaşayan toplumlarda bu bireylerin kendi cinselliklerini yanlış tanıdığını düşünüyorum, hatta tanıyamadığını.
  Bir kadın olarak Türkiye’deki ataerkilliğin sonucu olarak yaşanan olaylar ve maruz kaldıklarımız sonucunda, sanırım süperegomun da etkisiyle aseksüel olduğumu düşünüyorum. Yönelim mi seçim mi tartışmaları sürebilir ama yersiz olduğu kanaatindeyim. (Seks isteğine yorulmadan) İnsanlarla her şeyi konuşabilmek istiyorum ama entelektüel seviyede sohbet etmek istiyorsanız farklı kültürlerden verdiğiniz örneklerden tutun kullandığınız terimler dahi (görüşü farketmeksizin!) o kapıya çıkıyor ve ‘razı’ gözüküyorsunuz gözlerinde. Cinselliğin, duygu etkileşiminin, romantizmin, iletişimin metalaşmasından rahatsızım ve kapitalizmin varlığı, teknolojinin gelişimi, güvenlik arayışımız ve -metaforik- ‘etiket’lerimiz sonucu karamsarlığa da kapılıyor değilim açıkçası..

  Biraz can sıkıcı oldum affola, sizler bahsedin biraz.
  Bildiklerimizi paylaşsak ne güzel olur, her konuda konuşabiliriz bence (?)

  Selam & sevgi..

  #581
  Orion
  Üye

  Heey ne güzel yaklaşımlar bunlar. Ben de yorumlarımla katılayım hemen

  Öncelikle aseksüelliği belli bi travmaya veya toplumsal baskıya bağlamayı doğru bulmuyorum. Cinsel yönelimi varoluşala temellendirenlerdenim ve insanın doğasında olduğuna inanıyorum. Bunun için illa bir mutasyona da zorunlu görmemeliyiz. Yani toplum belli bir denge durumuna ulaştı diye aseksüellik veya diğer cinsel yönelimler ortaya çıktı demek pek mantıklı gelmiyor. Doğada birçok örnekte gerek gender gerek sexuality konularını 1’ler ve 0’lar dışında yaşandığını görebiliyoruz. Asıl insanların kendini hapsettiği bu socially constructed normlar elimizi ayağımızı bağlayıp bizi böyle gereksiz “etiketler” kullanmaya zorluyor. Keşke kendimizi tanımlamaya (veya farklı bir şekilde tanımlayanları ötekileştirmeye) bu kadar enerji harcamasak da herkes kendini gerçekleştirmede ve kendi olabilmede daha rahat olabilse.

  Daha yazarım da, çok uzatmak istemiyorum. Hoşgeldin ayrıca 🙂

  #586
  insan
  Üye

  Öncelikle geç mesajım için özür dilerim ama siteyi kavrayabilmek ve kullanabilmek epey zorlu, yine de emeği geçen arkadaşların hakkını yemeyeyim ve buna şükür diyeyim 🙂
  Ne doğru bir temenni: “Keşke kendimizi tanımlamaya (veya farklı bir şekilde tanımlayanları ötekileştirmeye) bu kadar enerji harcamasak da herkes kendini gerçekleştirmede ve kendi olabilmede daha rahat olabilse.”

  Konuya gelecek olursak, aseksüellik toplumsal baskıdan yahut travmadan kaynaklı oluşmayabilir tabii, kendi gözlemimden yola çıkarak yorumda bulundum. Evrimsel tarihimize baktığımızda kalıtımı sürdürmek temel amaçlarımızdan biri, keza fizyolojik yapımız da -şu anlık- buna uygun fakat belki ileride aynı cinslerin birleşiminden de üreme sağlanabilecek dolayısıyla heteroseksüel seksüelliğin genetiksel dayatması ortadan kalkacak fakat seksüaliteyi toplumla birleşik ele alabileceğimiz için bunun ne denli topluma ne denli genetiğe dayalı olduğunun sonucuna varmaz çok zor diye düşünüyorum.

  #587
  Orion
  Üye

  eheh evet, siteyi kullanmak bayaa zor. Sosyal medyanın bu kadar aktif olarak kullanıldığı bir dönemde hala forum kullanıyor olmak çok 90’lar 🙂

  Ya işte konu orda ayrılıyor; cinsel yönelimi topluma dayalı almak mı almamak mı? Benim bakış açım bu konuda almamak yönünde. Özellikle cinsel yönelimin insanın “içinden” ( ki bu genetiğe de yoğrulabilir, daha spiritüel yönlere de) gelen bir şey olduğunu düşünüyorum. Bak cinsiyet rolleri (gender) için aynısını söyleyemeyeceğim. Hakikatten toplum tarafından dayatılıyor gender.

  Üreme konusunda da; zaten eşcinseller üreyemez diye bir şey yok ki! hem cinsinden romantik ve cinsel anlamda hoşlanmak karşı cins ile çocuk için birleşmene engel değil. Benzer olarak aseksüellik cinsel ilişkiye GİREMEME durumu değil zaten. Aseksüel bir birey gayet de tercih ve rızası varsa karşı cins ile ilişkiye girip üreyebilir. Asıl yıkılması gereken şey heteronormativite. Herkes seksüel ve seksüeller arasında da heteroseksüel olmalıdır, norm budur algısı çok zorlaştırıyor.

  Özet: Öf artık şu ataerkil heteronormatif yapı yıkılsa da kurtulsak 😀

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.